Elite -edustusjoukkueet

SC Vantaan Elite joukkueet ovat kansainvälisesti kilpailevia seuran edustusjoukkueita


Elite –joukkueita valmentaa yksi iso valmennustiimi:
valmentajat: Minna Karhu, Kiia Kuusela
baletti: Janis Gangnuss, Timo Korjus
fysioterapia ja fysiikka: Viivi Kettukangas
ilmaisu / tanssi: Jari Aaltonen
osteopatia: Tapio Vesalainen

Elite SC Vantaa joukkueet ovat maajoukkuetason toimintaan tähtääviä joukkueita. 

Lasten kansainvälistä toimintaa on useassa seurassa, mutta vain harvat seurat ja valmennustiimit pystyvät toteuttamaan menestyksekästä maajoukkuetason toimintaa. 

Maajoukkuetason toiminnan hoitaminen vaatii oikeanlaista lapsuusvaiheen harjoittelua sekä ammattitaitoisen ja kansainvälisen toiminnan ymmärtävän valmennus- ja tukitiimin. Lisäksi se vaatii myös seuralta suuren määrän tukea sekä toiminnan mahdollistamisen, kuten vakaan talouden, valmennuksen resurssit ja ymmärryksen

KAUSI 2020-2021

  • Otamme uusia voimistelijoita marras-joulukuussa 2020, lisätietoja
  • Alle 14v sitoutuvat kaudeksi kerrallaan (kevät/syksy)
  • Juniorit sitoutuvat kansainväliseksi kilpailukaudeksi kerrallaan (kevät + syksy)

KEVÄT 2021

JUNIORIT (alustava kalenteri)

3.1. treenit alkaa
6.2. Valintakisat
11.-14.3. CC I, FIN
28.3. Valintakisat
11.4. Seuran Stara
15.-18.4. CC II, ESP
9.5. Seuran kisa Esiintyminen ja talkoo
20.-23.5. CC III + EM-kisa RUS
28.5. Lajien yhteiset SM-kilpailut

juhannus- n. heinäkuun puoliväli kesäloma
21.-24.10. CC Finaali, Sydney AUS
18.-21.11. MM-Kilpailut, ITA

PRENNUT/KIDS (alustava kalenteri)

3.1 treenit alkaa
Hiihtoloma vko 8
pe 19.2, - su 21.2. VAPAA
ma 22.2. - to 25.2. Seuran hiihtolomaleiri tai etäharjoittelu
pe 26.2. vapaa
la 27.2. - su 28.2 .pitkät ohjelmatreenit

SYKSY 2020 harjoitusvuorot

Elite Kids

ma 15.30-18.30 Korson harjoitushalli
ke aamutreeni etänä (7.30-8.30) ja 16-18.30 RV Lumo
to 16-18.30 Korson harjoitushalli
pe 16-19 Simonkylän koulu (ikäkauden yhteinen treeni)
la etä 10-12
su 16-19.30 Korson harjoitushalli (koko Elite-tiimi) parilliset viikot

Elite Prennut

ma 15.30-18.30 Korson harjoitushalli
ti 16-18.30 Korson harjoitushalli
ke aamutreeni etänä (7.30-8.30) ja 16-18.30 RV Lumo
to 17-20 Simonkylän koulu (Electra Espiralin kanssa)
la etä 10-12
su 16-19.30 Korson harjoitushalli (koko Elite-tiimi) parilliset viikot

Elite Junior

ma 17-20
ti etä aamu 7.30-8.30 ja 17-19.30
ke 14.30-17.30
to etä aamu 1h ja 17-19.30 
la 9-13 ja 14-16 
su 16-19.30 (koko Elite-tiimi) parilliset viikot
Paikka: Korson harjoitushalli